Lovardánk szeretettel fogadja a lovagolni vágyó gyerekeket és felnőtteket felső korhatár nélkül, kezdőket és haladókat egyaránt.
A lovas oktatás szintjei
1. Futószáras oktatás
A lóval való ismerkedés mellett a lovas kiképzés elején az ülés oktatása áll a középpontban. Ez a futószáras oktatás: edző felügyeletével a kezdő lovasnak először az egyensúly érzését és az elengedett testtartást kell gyakorolnia és megszereznie anélkül, hogy figyelmét eközben a ló irányítása és befolyásolása kötné le. Az ülésgyakorlással eltöltött viszonylag hosszú idő gazdagon megtérül azáltal, hogy a kezdő lovas biztonságosan (zárt ülés) képes ülni, és mindez a kiképzésben is gyors előrehaladást tesz lehetővé számára.
· Egyensúly
· A ló mozgásának érzékelése, követése - mozgás koordináció
· Zárt ülés
· Lovas segítségek megtanulása, alkalmazása
· A ló önálló irányítása
A futószárazás kapcsán a lovas megtanul helyesen, egyensúlyban ülni kapaszkodás nélkül, saját testének helyzetét és mozgását a ló egyensúlyához és mozgásához igazítva. Ebben az oktatásban nemcsak a teljesen kezdő lovasok részesülnek, hanem azok is, akik nem elég zárt, hanem bizonytalan ülést mutatnak. Az oktatás időtartama (mennyi ideig van futószáron) mindig az egyéntől függ, emellett az oktatások rendszerességétől és gyakoriságától.
2. Kezdő osztály
Amit a lovasnak tudnia kell az osztályba kerüléshez:
· Egyensúlyban ülni - helyes ülés.
· A ló irányítása lépésben és ügetésben.
· A könnyű- és a tanügetés „ismerete”.
Amint a kezdő lovas az ülés és a segítségadás alapjait magáénak tudja, sor kerülhet arra, hogy a közel azonos tudásszintű lovasok csoportban lovagoljanak. A csoportos lovaglás lehetővé teszi a kezdők részére, hogy az eddig tanultakat nagyobb térben, önállóan alkalmazzák: egyenesen való haladás, ívek, körök lovaglása, jármódok szabályozása - lépés, ügetés, tanügetés. A vágta tanulásának feltétele a stabil, elengedett tanügetés. Ezért ebbe az osztályba soroljuk azokat is, akik már lovagoltak, de nem vágtáztak még, az irányításuk nem elég határozott, nem ismerik a lovardai alakzatokat.
Amit megtanulhatnak a lovasok az osztályban:
· A Lovas ülés és érzésjavítás és fejlesztés - finommozgás koordináció.
· Segítségek helyes alkalmazása.
· Lovardai alakzatok lovaglása: nagykör, átváltás, átlóváltás, kígyóvonalak.
· Beugratás (vágta) segítségei.
3. Középhaladó osztály
Amit a lovasnak tudnia kell az osztályba kerüléshez:
· A lovardai alakzatok lovaglása ügetésben – tanügetésben is.
· A segítségek ismerete és tudatos alkalmazása.
· Vágtában egyenesen lovagolni és körre állni.
A kezdő osztályban már elsajátított gyakorlatok tovább fejlesztése kap hangsúlyt: a helyes ülés és a lovas érzés elmélyítése, tanügetésben és vágtában. Ezért ebben az osztályban kapnak helyet azok a gyakorlott lovasok, akik még nem teljesen határozottan, bizonytalanok e két jármódban (tanügetés, vágta) és ülésük kisebb korrekcióra szorul.
Amit megtanulhatnak a lovasok az osztályban:
· Az ülés javítása, fejlesztése.
· A segítségek finomítása.
· Könnyű és tanügetésben, vágtában lovardai alakzatok lovaglása.
· Állításban, hajlításban lovagolni.
· Egyszerű ugrásváltás.
· A „meghúzott derék” helyes alkalmazása.
· Fél és egész felvételek helyes végrehajtása
4. Haladó osztály
Azok a lovasok, akik mind gyakorlati és mind elméleti szinten a középhaladó osztály feladatait megfelelően elsajátították, haladó osztályban folytathatják a lovaglást. Alap idomítóedzés – tudatos lovaglásra nevelés! Feltétele az ugróedzésen való részvételnek.
Amit megtanulhatnak a lovasok az osztályban:
· Segítségek finomítása.
· Lovardai alakzatok minden jármódban.
· Patanyom figurák: combra való engedés, vállat be, fart be, ugrásváltás.
· Alap díjlovagló feladatok lovaglása.